Šest neduhů videokurzů a jak vám mohu pomoci

 

Na internetu dnes najdeme spoustu různých on-line videokurzů a vzdělávacích videí.

Mají často zajímavé téma a lákají na kvalitní obsah, ale přesto u nich nevydržíme a odložíme je, i když nás téma zajímá.

Víte proč?

 

Možná trpí některými z těchto neduhů:

1) Mají špatný obraz a zvuk

2) Nejsou dobře strukturované

3) Chybí dramaturgie, která pomáhá naporcovat a načasovat informace tak,

aby je divák snadno vstřebal

4) Nejsou dostatečně názorné

5) Chybí poutavé záběry a podpůrná grafika, některé prvky v obraze zbytečně rozptylují pozornost

6) Projev lektora je nezáživný, nebo příliš upovídaný, chaotický

 

Ze své praxe z natáčení vzdělávacích dokumentů pro televizi vím, že napsat scénář k půlhodinovému pořadu, který má udržet pozornost diváka tak, aby „nepřepnul“, je někdy oříšek. Zvláště, když jde o obsáhlé a složité téma.

Videokurz sice není filmové dílo a vystačí si s minimalističtějšími prostředky, přesto nás ale nemusí unudit k smrti, nebo naopak zahltit přívalem informací, z nichž nás třeští hlava.

Přednáška versus videokurz

 

Natočila jsem to tak, že jsem si sedla ke stolu, zapla se kamera a já začala vykládat, jak jsem zvyklá na seminářích,“ svěřila se mi nedávno známá, jejíž pětihodinový kurz je prakticky neprodejný. Proč, když je o její přednášky jinak zájem?

 

Protože nevyužívá možností, jaké video může poskytnout.

Žena sedící  u stolu  dva metry od kamery upevněné na stativu sice má mnoho co zajímavého říct, ale není příliš šťastné pětihodinový výklad, tak jak ho předává na celodenním kurzu, pouze překlopit do videa. Někdy to může být dokonce spíše ke škodě, než k užitku, protože nekvalitní video může odradit potenciální zájemce i od návštěvy živého setkání, které by bylo pro dotyčného mnohem zajímavější a přínosnější.

Mějme na mysli, že videokurz není to samé, co živá přednáška, či workshop, který je zážitkem sám o sobě – posluchači při živém setkání jinak vnímají čas, jsou v přímé interakci s lektorem, který se může přizpůsobit publiku. Kurzisté vytvářejí specifickou atmosféru, mohou se například na něco doptat, přiblížit se, „osahat si,“ jejich účast je aktivnější.

Video je oproti tomu jednou provždy vytvořeno a divák je pasivním příjemcem. Tvůrce proto musí mnohem více myslet za diváka. (Např. „Bude srozumitelné, když to řeknu takto? Nevyvolá to otázku… která by neměla zůstat bez odpovědi?“ atd.).

Na druhou stranu ale video může být mocným nástrojem, který dokáže šetřit čas. Umí předat informace rychleji, stručněji, poutavěji, názorněji, přehledněji a můžeme se k němu kdykoli vrátit. Pokud využijeme maxima jeho možností, a víme, jak na to.

 

S čím vám mohu pomoci?

1. Máte-li nápad či své know – how, které chcete předat v předtočeném video-kurzu, mohu vám pomoci se všemi fázemi tvorby videa.

2. Podívám se na věc z pozice diváka a dám vám zpětnou vazbu.

3. Podívám se na věc z pozice scenáristy. Mohu s vámi projít váš nápad, či již hotový scénář. Mohu vám dát tipy a nápady, jak ho udělat zajímavější.

4. Mohu vám pomoci s technikou a případně, dle vašich potřeb, produkci zrealizovat od scénáře, kamery po závěrečný střih, zvuk, hudbu a grafiku.

5. Mohu podpořit autentičnost a uvolněnost ve vašem projevu, pokud se cítíte nejistě před kamerou.

6. Případně se mohu na výrobě a prodeji videokurzu podílet obchodně

 
Volejte:+420736151878
Petra Verzichová

 

 

No Comments

Add your comment

Tel: 736151878